Mezi mnoha kmeny severoamerických a kanadských indiánů se prolíná společná tradice čtyř posvátných bylin. Tyto rostliny byly (a jsou) součástí každodenních rituálů a měly hluboký duchovní i léčivý význam. Každá z nich má svou vlastní symboliku a využití. Patří mezi ně tabák, cedr, sweetgrass a šalvěj.
V tomto blogu se zaměříme na šalvěj, jednu z nejposvátnějších rostlin, která se dodnes používá k očistným rituálům, vykuřování i v lidovém léčitelství.
Mnozí z vás už možná slyšeli o „sage smudging„, tedy o vykuřování šalvějí, které se často používá v aromaterapii, spirituálních rituálech nebo alternativní medicíně. V Evropě se tento zvyk v posledních letech stal populárnějším, zejména díky józe, holistickým přístupům k životu a alternativní medicíně.
Pro ty, pro které je pojem smudging novinkou, zde je krátké vysvětlení: Šalvěj se používá nejčastěji ve formě svazku sušených rostlin (sage stick), který se na jednom konci zapálí a jeho doutnající dým se využívá k očistě prostoru, osob nebo předmětů. U severoamerických indiánů má tento rituál hluboký duchovní význam – šalvějový kouř je považován za ochranu proti negativním energiím a zlým duchům a posiluje spojení s vyššími silami. Někdy (obzvlášť v Evropě) se do šalvějového svazku přidávají i další voňavé bylinky (a najdete i takové svazky, které šalvěj neobsahují vůbec 😁). Další možností je prášková šalvěj, která se nasype do vykuřovací misky nebo tradičně do mušle, zapálí se a nechá pomalu doutnat. Indiáni při rituálech rozhánějí kouř do prostoru pomocí orlích per.

Při spalování šalvěje se uvolňují vzácné terpeny, které mají silnou aromatickou vůni a působí pozitivně na náš organismus. Například eukalyptol, který je již podle názvu společný s rostlinou eukalyptus, má výrazné respirační účinky a pomáhá ke správnému a uvolněnému dýchání.
Druhým důležitým terpenem je thujon – ten působí lehce psychoaktivně, a tak stimuluje mysl a pomáhá k relaxaci a uvolnění. Znáte ho jako jednu z hlavních složek absintu, avšak tam se objevuje ve výrazně vyšších koncentracích. Terpen limonen, který je typický třeba i pro konopí, je ten který povzbuzuje, zlepšuje náladu a rozvíjí kreativitu. Známý terpen kafr je zase silný pomocník při boji proti virům, zánětům a plísním.
Šalvěj je tedy plná dobrot😊. Při spalování se tyto látky uvolňují do vzduchu, kde působí jak aromaterapeuticky, tak i fyziologicky. Protože jsou terpeny a esenciální oleje v šalvěji velmi silné, je třeba ji používat decentně a ne v příliš uzavřeném prostoru!
Které druhy šalvěje Indiáni nejčastěji používali a stále používají pro vykuřování?
White Sage / Šalvěj Bílá

Salvia apiana, neboli bílá šalvěj, je nejznámějším druhem používaným v Severní Americe, zejména v Kalifornii, proto se také někdy nazývá kalifornská šalvěj. Je ze stejného rodu jako naše šalvěj lékařská a také je jí podobná. Má však charakteristické stříbřitě bílé listy a silnou, aromatickou vůni.
U nás se již dají sehnat semínka bílé šalvěje díky stoupající popularitě vykuřování. Je však velmi náročná na vyklíčení i na pěstování, vyžaduje péči po celou dobu růstu, dokud se z ní nestane velký silný keř. Svazky bílé šalvěje se proto spíše dovážejí ze zahraničí.
Šalvěj roste přirozeně ve velmi slunném podnebí v suché, písčité půdě – při pěstování tedy vyžaduje sušší písčitou propustnou půdu. Přirozeně se množí semeny, ale její klíčivost je velmi, velmi nízká. Pro úspěšné pěstování doporučuji vyhřívaný skleník či tepelnou podložku, písčitý substrát a dostatek světla. Podrobnosti o pěstování budu sdílet v budoucích článcích.
Big Sage Brush

Artemisia tridentata – Jak si můžete všimnout v latinském názvu, tato „šalvěj“ je z jiného rodu než šalvěj bílá. Big sagebrush patří k pelyňkům, které mají s rodem Salvia stejnou rodinu, a tedy i velmi podobné vlastnosti. Proto se u nás tento druh šalvěje překládá jako pelyněk trojzubý.
Big Sagebrush je typická pro kanadské indiány, zejména v Britské Kolumbii, kde tato rostlina pokrývá rozsáhlé oblasti divočiny. Indiánské kmeny ho dodnes považují za posvátnou rostlinu a chrání ho před nadměrným sběrem.
Stejně jako bílá šalvěj se používá k očistě a má díky svým silným terpenům a esenciálním olejům pozitivní léčivé účinky i nádhernou vůni. Svazky sagebrush jsou rozpoznatelné od bílé šalvěje menšími a tenčími listy ve tvaru drobných trojzubců.

Big Sagebrush se pěstuje ještě obtížněji než bílá šalvěj, a protože je velmi těžké sehnat její semena, odsypala jsem si několik semínek přímo z pláně v Britské Kolumbii. Jak asi porostou? To budu velmi ráda sdílet v dalších článcích a příspěvcích na našich sociálních sítích, tak nás sledujte! 🙂

A co vy? Používáte šalvěj ve svém životě? Máte zkušenost s vykuřováním nebo pěstováním? Podělte se o své příběhy v komentářích!
Napsat komentář